Kotlina Kłodzka, tygiel przyrody i kultury

Kotlina Kłodzka to jedna z krain geograficznych środkowego pasma Sudetów. Znajduje się na terenie Masywu Czeskiego, na małym cyplu wysuniętym daleko na południowy zachód Polski. Kotlina Kłodzka stanowi bardzo zróżnicowany region, na tyle, że w jej obrębie wyróżnia się wręcz podregiony, z których każdy ma inne cechy charakterystyczne, nieco odmienną strukturę geologiczną oraz historię osadnictwa. Regionami tymi są: właściwa Kotlina Kłodzka, Wzgórza Rogówki, Wysoczyzna Łomnicy, Obniżenie Bystrzycy Kłodzkiej, Wysoczyzna Idzikowa, oraz Wysoczyzna Międzylesia. Cechą wspólną wszystkich podregionów Kotliny Kłodzkiej jest to, że rozmieszczone są wzdłuż koryta Nysy Kłodzkiej.

Geograficzna Kotlina Kłodzka ma nieco węższy zasięg niż ziemia kłodzka. Ziemia kłodzka jest nawą historyczną, a jej obszar rozciąga się także na sąsiednie miejscowości uzdrowiskowe, jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój, które leżą już w górach, a nie na terenie nizinnym kotliny. Współcześnie jednak oba stosowane są bardzo często zamiennie, ze względu na to, że Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika rozciągają się zalewie kilka kilometrów od serca kotliny.

Turyści z całej Polski, a także z zagranicy kochają Kotlinę Kłodzką przede wszystkim za to, że w niezwykły sposób łączy ona bogactwo przyrody i krajobrazu z zabytkową architekturą spotykaną tu na każdym kroku, i zachowaną w świetnym stanie. W trakcie pieszych wędrówek natkniemy się zarówno na średniowieczne mury warowne, jak i na misternie zdobione barokowe kościoły, ufundowane przez pruskie rody książęce. Oprócz tego warto zaznaczyć, że Kotlina Kłodzka bezpośrednio graniczy z Doliną Bobru, obfitującą w jedyne w swoim rodzaju zamki i pałace rodu Hohenzollernów i Schaffgotschów, rodzin szlacheckich niegdyś mających we władaniu te urzekające pięknem tereny. Warto wybrać się na kilkugodzinną przejażdżkę samochodem albo rowerem, by w poczuć się jak w bajce wśród pałacowych komnat, krużganków i ogrodów. Ugoszczą nas także pałacowe restauracje.

Categories: Kotlina